OTKRIVANJE „OSEĆANJA“ PRIRODE
Posle niza predavanja u kojima je čovek bio u fokusu, gostovanje Branislava Strugara MF FSJ u Fotografskom klubu Vojvodina u utorak 12. maja 2015. od 20h će otkrivati lepote prirode zabeležene oštrim okom i smirenom rukom fotografa koji četrdeset godina fotografiše tajne i „osećanja“ prirode.
Duboko zaokupljen prirodom, njenim promenama, skrivenim lepotama, kamenom, vodom, ispirisan svojim duhovnim korenima, izraslih u večnoj borbi čoveka i surove prirode, često okrenutog pogleda ka svetlopisanju manastirskih svetinja izraslih na tom istom kamenu, je sušastvo suptilnih granulacija srebrnih slojeva na fotografijama Branislava Strugara.
Nošen emocijama, istančanog duha, smirenog profesionalnog stava prema prirodi, on otkriva lepote u pojavnim oblicima i formama, ponekad otkrivajući novu vizualizaciju, u motivima stvorenim surovom borbom kamena i vode, svetla i tame, stvarnog i nestvarnog, zamišljenog i viđenog. Tako misli posmatrača uvlači u prirodu prikazanu na fotografiji, i kotrlja ih po slojevima fotografije kao da su nekakav oblutak u matici nabujale Cijevne.
„Suočeni s fotografijama majstora Branislava Strugara mi skoro bez daha „putujemo“ ovim krajevima, podložni nevjerici i divljenju, na granicama neprolaznog vremena koje nam se kao vječnost smiješi sa jezerâ, ili sa brdâ“ kaže prof dr Ranko Radović u prilkazu monografije „Crna Gora na razglednicama“ iz 2001 godine
Iako je zanimanje za čoveka, u poetskom smislu, obeležilo početke njegovog bavljenja fotografijom, već posle nekoliko godina postaje svestan svoje uloge u fotografiji, pa zanimanje za prirodu Branislavu Strugaru postaje preokupacija, jer tu otkriva bliskost svojih emocija prema prirodi.
Branko, kako ga prijatelji često zovu, je fotograf koji je izdao nekoliko monografija o Crnoj Gori i njenim lepotama, po kojima je ona poznata u svetu. Nije zaboravio ni svetinje srpske Ostrog, Dečane, Studenicu, Sopoćane, Pećku patrijaršiju, jer u njima se može naći onaj spoj duhovnosti u čoveku i netaknute prirode oličene u kamenu, najljućem protivniku promena kojima prirodne sile uvek teže.
Sigurno je najveću odu crnogorskom kamenu, na svojim slikama „spevao“ veliki slikar Petar Lubarda, ali je na fotografijama Branislava Branka Strugara najrealističnije osećamo.
Priču o pejsažu, stvaranju monografija, doslednosti i upornosti i životnom putu kroz fotografije, možete osetiti u FKV na predavanju, i slobodno prekinite pitanjem predavanje koje vam stvara nedoumice, autor će vam rado odgovoriti.
Predavanje je besplatno za članove FKV i članove MENSE, dok ostali plaćaju kotizaciju u iznosu od 250din. Mesto događanja Bulevar oslobođenja 22, Novi Sad. Posle ovog predavanja, vaš pogled na prirodu i fotografisanje iste, će se sigurno promeniti.
.
BIOGRAFIJA: Branislav Strugar
Branislav Strugar je rođen u Beogradu 1949. godine. Bavi se fotografijom od 1968. godine. U periodu od 1970. do 1979. godine učestvovao je na 107 izložbi fotografija i na njima osvojio oko 40 nagrada i diploma. Od 1980. je učestvovao na tridesetak izložbi dela likovnih umetnosti. Takođe je aktivan i kao član žirija na brojnim izložbama fotografija, drži predavanja o fotografiji na fakultetu, fotografskim radionicama i kursevima fotografije.
Paralelno sa umetničkom, profesionalno se bavio fotografijom od 1974. godine. Više od dve decenije bio je zaposlen kao fotoreporter u TV Beograd. Godine 1996. napušta stalnu službu i dobija status samostalnog umetnika fotografije.
U domaćim i inostranim knjigama, časopisima, kalendarima, turističkim prospektima, propagandnim materijalima i posterima nalazi se preko 10.000 njegovih snimaka. Objavio je 13 autorskih monografija.
Branislav Strugar ima zvanje Majstora fotografije FSJ.
Član je Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS).
2002. godine dodeljeno mu je zvanje Istaknutog umetnika fotografije ULUPUDS-a.
Godine 2008. dobija Nagradu za životno delo „za celokupno stvaralaštvo i doprinos razvoju primenjenih umetnosti i dizajna“.
Imao je 20 samostalnih izložbi:
1976. – Novi Sad (Foto-salon Kulturnog centra omladine)
1976. – Beograd (Mala galerija Pionirskog centra)
1979. – Trogir (Galerija Muzeja grada Trogira)
1994. – Pančevo (Velika galerija Centra za kulturu)
1994. – Niš (Sportski centar „Čair“)
1994. – Budva (II sajam ekologije)
1995. – Užice (Gradska galerija)
1995. – Beograd (Muzej primenjene umetnosti)
1995. – Mladenovac (Muzej Mladenovca)
1995. – Gornji Milanovac (Galerija Zavičajnog muzeja)
1995. – Kotor (Galerija „Stari Grad“)
1995. – Omoljica (Galerija Doma kulture)
1995. – Sirogojno (Galerija „Staro selo“)
1999. – Užice (Gradska galerija)
1999. – Virpazar (Galerija „Vir“)
2002. – Mladenovac (Galerija LIKUM, Kulturni centar Mladenovac)
2013. – DOL DE BRETAGNE (10. Internacionalni festival fotografije), Francuska
2013. – Čačak (Galerija Narodnog muzeja Čačak)
2013. – Bijelo Polje (Galerija JU Ratkovićeve večeri poezije)
2014. – Sombor (Foto galerija „View“)
Nagrade:
1991. – GODIŠNJA NAGRADA ULUPUDS-a, za rezultate u 1991.g.
1991. – posebna pohvala na 23. MAJSKOJ IZLOŽBI
1994. – GODIŠNJA NAGRADA ULUPUDS-a, za rezultate u 1994.g
1996. – GODIŠNJA NAGRADA ULUPUDS-a, za rezultate u 1996.g.
1996. – nagrada IZDAVAČKI PODUHVAT GODINE na 41. međunarodnom
sajamu knjiga u Beogradu – za monografiju „Crna Gora – ekološka država“
1997. – PLAKETA ULUPUDS-a na 42. međunarodnom sajmu knjiga u
Beogradu za foto monografiju »Srednjovekovni srpski novac«
1997. – diploma na 29. MAJSKOJ IZLOŽBI
1997. – plaketa na 38. OKTOBARSKOM SALONU
1999. – GODIŠNJA NAGRADA ULUPUDS-a, za rezultate u 1999.g.
2001. – PLAKETA ULUPUDS-a na međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu
za foto-monografiju „Crna Gora na razglednicama“
2001. – GODIŠNJA NAGRADA ULUPUDS-a, za rezultate u 2001.g.
2005. – GODIŠNJA NAGRADA ULUPUDS-a, za rezultate u 2005.g.
2008. – Nagrada ULUPUDS-a za životno delo
.
Tekst napisao:
Milovan Ulićević