Idi na sadržaj

Slika

Pravila foto takmicenja

nagradno takmicenje mesecno takmicenja pravila foto takmicenje

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 PhotoBoss

PhotoBoss

Fotografski stručnjak

• Administrator
  • 1428 Diskusije
  • LokacijaNovi Sad

Objavljeno 02 septembar 2016 - 10:25

Prvo da se osvrnem na Bocky-ev post o popularizaciji takmičenja. Tu si Bocky potpuno u pravu i predlozi su ti konstruktivni i o njima ćemo dobro razmisliti kako da idemo u tom marketinškom smeru i poboljšamo saznanje o talmičenju.  Iako je klima i komentarisanje na sajtu za sada na višem nivou od nekih drugih sajtova to nije odmah vidljivo dok se ne počne sa detaljnijim pregledom fotografija. Drugo nagrade ne dele sajtovi koji su konkurentni, pa je marketing tu dobrodošao sigurno.

U postu koji se osvrćeš na moj odgovor ima značajnih kontraargumenata o kojima vredi razmišljati, bez obzira na sve. Voleo bih da se i drugi uključe u  ovu polemiku i da čujemo stavove drugih pa da se iskristališe najpoželjnije rešenje koje bi većini odgovaralo, a doprinelo bi takmičenju. 

Što se tiče navigacije na sajtu tu je za sada teško nešto promeniti. Mislim da je pregledom Najnovije na sajtu lak pristup i najnovijim fotografijama i najnovijim komentarima, zavisno od toga šta izameremo u levom meniju. Tako da je najviše jedan klik po fotografiji više od tvog predloga koji bi tražio redizajn totalni galerije. Mislim da to ne bi trebalo da zainteresovane destimuliše ako je u interesu objektivnost.

Što se tiče broja pregleda on utiče na rang samo kada je broj bodova dve fotografije isti. Ako je različit on ne utiče. Utiče  samo na komentar jer posredno od  govori o broju pregleda komentara i saglasnosti  sa lajkovima na dobar komentar. Cilj nam je da što više ljudi vidi i pročita komentare i tako uči o fotografiji, a ujedno to stimuliše one koji napišu komentar jer znaju da ga je više ljudi pregledalo. 

Broj pregleda će statistički jako malo uticati na rang i ocenu kada se bude mnogo više ocenjivalo pa raspon bodova bude mnogo veći od broja dobrih fotografija koje ulaze u listu od deset istaknutih. Tada će mala verovatnoća biti da dve fotografije imaju isti broj bodova.

• 0

#2 bocky

bocky

Novi korisnik

• Korisnik
  • Pip
  • 5 Diskusije
  • LokacijaBeograd

Objavljeno 01 septembar 2016 - 02:17

da se vratim na temu popularizacije FKV takmicenja,

u poslednjih mesec dana sam pricao sa par aktivnih fotografa koji nemjaju pojma da na FKV organizuje nagradna mesecna takmicenja (seti se kampanja BPC-a i FF-a u jeku: pregled svakog takimecanja u refotu, baneri na foto sajtovima koji reklamiraju takmicenje ne sam sajt, Info mail o svakoj novoj temi...)

Ako imas vremena sada nakon letnje sezone je idealna prilika da probas malo agresivniju kampanju

1. cirkularni mailovi

• clanovima kluba, sajta sa obavestenjima o pocetku/zavrsetku takmicenja, pocetku/zavrsetku glasanja, rezultatima(samo psiholoski efekat maila sa temom "Pozurite jos samo 3 dana za slanje fotografija na temu..." je ponekad dovoljan da natera "lenjog autora" da objavi fotografiju)

• i siroj fotografskoj publici sa pregledom zavrsenih i obavestenju o novim temama (dosta fotografa sa nasih prostora redovno placa kotizacije da bi im fotografije ucestvovale na izlozbama koje se raklamiraju preko mailing lista dok vi nudite potpuno besplatno ucesce na takmicenju i priliku da se fotografije pojave na godisnjoj izlozbi(koja je siguran sam rangirana) ali fotografi za to ne znaju...)

2. Kratki pregled takmicenja i/ili baneri/reklame na "konkurentskim" foto sajtovima i socijanim mrezama (Samo na sajtovima par "bratskih klubova" sam video baner za FKV a ja mislim samo jednom reklamu za takmicenje)

• 1

#3 bocky

bocky

Novi korisnik

• Korisnik
  • Pip
  • 5 Diskusije
  • LokacijaBeograd

Objavljeno 01 septembar 2016 - 01:47

Drago mi je Bocky da si pokrenuo diskusiju  oko takmičenja. To je znak da kao učesnik želiš da ga unaprediš, što je  svakako dobrodošlo.

Što se tiče pravila nisu ona nepromenjiva, ali bih kako si i započeo da kroz polemiku dođemo do opravdanih argumenata, pa ako treba i da menjamo  pravilo takmičenja.

Moje je mišljenje (pošto sam pisao pravila) da predložena promena  da se iste fotografije ponavljaju u različitim  temama nije dobra ni  za autora, a ni za takmičenje. 

1. Za autora nije dobro jer mi se onda čini da on nije siguran šta je fotografijom primarno predstavio, i  šta dominira kada je postavlja u više različitih tema...

Hoces da kazes da u temi "portret" ili "voda" ne moze biti fotografija na temu "brzina, leto, sreca, deca"

90% tema su generickog karaktera (da nisu retko ko bi imao fotografiju da posalje na temu) i kao sto sam kazes u daljem tekstu teme(motivi) se ponavljaju u sezonskim ciklusima.

Tako onemogućavamo lenjost autora, i prikazivanje jednih te istih fotografija na takmičenju više puta, a mnoge SVE smo već viđali i na drugim sajtovima...

Mi smo mala zajednica i iskreno 99% fotografija koje su medju prvih 5 na bilo kom od takmicenja smo vec videli (nekoliko puta) Cak cini mi se ranije je i bila tvoja preporuka da ucesnici na takmicenje kace fotografije koje su vec u galeriji (mozda i gresim)

Ne znam statistiku Koliki broj fotografa kaci po tri fotografije na svaku temu (realno je dve po takmicenju sasvim dovoljno) a koliko samo po jednu ili dve?

2. Za takmičenje nije dobro ponavljanje, jer iako se čini prividno da će  biti više fotografija, u celini takmičenja na godišnjem nivou neće, jer je broj učesnika toliki koliki je, a svako postavlja najviše tri fotografije. Treba broj fotografija povećati širenjem vesti o takmičenju od strane svih učesnika, jer veći broj takmičara uzrokuje da nam i sponzori daju bolje nagrade.

Apsolutno,

ali meni kao fotografu veci je motiv da mi fotografija ucestvuje na takmicenju protiv 10 odlicnih fotografija koje sve apsolutno dogovaraju temi i pokazuju trud i znanje autora  nego da dobijem neku od nagrada protiv 30 prosecnih snapshotova.

Da sam uzeo prsluk na svakom od fotofinisovih mesecnih takimicenja kada sam ga dobio kao nagradu sad bi mogao da ih izvozim. uzeo sam prvi a ostale u dogovoru sa orgainizatorom prosledio nekom drugom.

Drugo teško je razdvojiti kasnije fotografiju koja je ušla u listu za nagrade u jednoj temi, od iste koja je samo učestvovala u nekoj drugoj temi.

Taj deo je na autoru (koji valjda zna da l' mu je fotografija nagradjena, a ako i ne zna moze lako da proveri pre saljanja na takmicenje, ne verujem da postoji veliki broj autora koji bi namerno krsili ovo pravilo, a za slucaj da se stvarno pojavi takva fotografija zajednica bi je brzo identifikovala

Takođe tu je i sugestivni faktor u ocenjivanju od strane svih, kada znamo kako je prošla fotografija i kako je ocenjena u jednoj temi. Teško da će neko oceniti istu  fotoografiju u jednoj temi sa 5, a u nekoj drugoj sa 1, jer naprimer ne odgovara temi, kada to nikada nije tako očigledno kod istog autora. Zato će taj koji ocenjuje, jer mu se fotografija sviđa ( ili autor) biiti subjektivan više, oslanajući se na rezultate kada je ta fotografija visoko rangirana u drugoj temi.

Iskreno, sam dizajn stranice i pravila bodovanja za takmicenje onemugucuju da se pregledaju samo najbolje rangirane ili samo pobednicke fotografije sem  za dve prvoplasirane. Tako da posmatrac moze da zapamti" dobru fotku" sa prethodnog takmicenje ali ne i "visoko rangiranu" fotku sa prethodnog takmicenja.Sve to sto si rekao ima smisla da je takmicenje anonimno ali s obzirom da su sve fotografije potpisane ...

Do sada smo se trudili da teme budu što različitije koliko mogu, i da budu vezane za godišnje doba ako je takva tema, kako bi autori mogli lakše u toku takmičenja napraviti odgovarajuću fotografiju. A ideja ako ima fotografija ne može da manjka.

Teme ce se ponavljati to je neminovno(ne imenom ali sadrzajem definitivno) ako je vec tako sto braniti da se fotografije ponavljaju ...

Svojevremeno je postajo jedam mali foto  sajt koji je nudio takmicenja u Photobattle formatu  gde se od takmicara trazilo da u odredjenom roku naprave fotografiju na zadatu temu i meni se kao pocetniku taj format izuzetno svidjao i mnogo mi je pomogao u daljem fotografskom razvoju.

Problem je sto mnogo nas danas nema vremena da se posveti takvom formatu takmicenja, a i pravila nicim ne traze od autora da pravi fotografije za temu, vec se ocekuje da iskopa neku od fotki "sa harda" ili "iz galerije"

Kada sam se ja sa preko milion fotografija na mnogo terabajta hardiskova, nasao u situaciji da zelim da na jedno takmicenje postavim fotografiju koja je vec bila na drugom , sta se dasava sa pocetnicima koji nemaju toliki izbor

Mislim da treba poboljšati  ocenjivanje. Treba da svi učesnici ocene što više fotografija od 1-5 kako bi ukupan zbir po fotografiji bio veći, a onda bi i kvalitet fotografije presudno uticao na rang, a ne velika statistička devijacija koja postoji ako se malo ocena daje. Tada i ocena jednog glasača može mnogo uticati na poredak fotografija. Idealno bi bilo kada bi najlošija fotografija imala broj bodova kao i broj učesnika takmičenja, a najbolja 5 puta više. To bi značilo da svi ocenjuju sve. A obzirom na broj registrovanih na sajtu to bi moglo biti i više, jer mogu ocenjivati i oni koji ne postavljaju fotografije a registrovani su.

najveci problem  sa glasanjem je sto dizajn stranice ne dozvoljava da pogledamo sve fotografije redom (tj nema forward i back dugmeta kada udjete na fotografiju)

Sto prakticno znaci da ce vecina (citati: svi) korisnika u novom tabu otvoriti samo po par fotografija koje su im delovale zanimljivo na thumbu.

Takodje glasa se od trenutka kada se prva fotografija postavi  tako da fotografije postavljene na samom pocetku i/ili kraju takmicenja nemaju uslove (pogotovo zbog pravila da broj pregleda ucestvuje u oceni)

• 0

#4 PhotoBoss

PhotoBoss

Fotografski stručnjak

• Administrator
  • 1428 Diskusije
  • LokacijaNovi Sad

Objavljeno 31 avgust 2016 - 12:27

Drago mi je Bocky da si pokrenuo diskusiju  oko takmičenja. To je znak da kao učesnik želiš da ga unaprediš, što je  svakako dobrodošlo.

Što se tiče pravila nisu ona nepromenjiva, ali bih kako si i započeo da kroz polemiku dođemo do opravdanih argumenata, pa ako treba i da menjamo  pravilo takmičenja.

Moje je mišljenje (pošto sam pisao pravila) da predložena promena  da se iste fotografije ponavljaju u različitim  temama nije dobra ni  za autora, a ni za takmičenje. 

1. Za autora nije dobro jer mi se onda čini da on nije siguran šta je fotografijom primarno predstavio, i  šta dominira kada je postavlja u više različitih tema, Naprimer ako je čovek na biciklu snimljen na snegu moglo bi se desiti da je postavi i u temi zima, saobraćaj, biciklizam i sl  koje su dijametralno različite. Zar sama nagradna tema nije inspirativna  da i ako ima takvu fotografiju se potrudi da pronađe i snimi neku drugačiju fotografiju koja će još više odgovarati temi, i koja će biti kvalitetnija, jer mu je i iskustvo i znanje u međuvremenu poraslo. Tako onemogućavamo lenjost autora, i prikazivanje jednih te istih fotografija na takmičenju više puta, a mnoge smo već viđali i na drugim sajtovima. To ograničenje je samo za fotografije koje su u takmičarskim temama, a nije za fotografije koje su ranije postavljene na sajtu FKV, ali nisu ranije u nijednoj temi za takmičenje.

2. Za takmičenje nije dobro ponavljanje, jer iako se čini prividno da će  biti više fotografija, u celini takmičenja na godišnjem nivou neće, jer je broj učesnika toliki koliki je, a svako postavlja najviše tri fotografije. Treba broj fotografija povećati širenjem vesti o takmičenju od strane svih učesnika, jer veći broj takmičara uzrokuje da nam i sponzori daju bolje nagrade. Drugo teško je razdvojiti kasnije fotografiju koja je ušla u listu za nagrade u jednoj temi, od iste koja je samo učestvovala u nekoj drugoj temi. Takođe tu je i sugestivni faktor u ocenjivanju od strane svih, kada znamo kako je prošla fotografija i kako je ocenjena u jednoj temi. Teško da će neko oceniti istu  fotoografiju u jednoj temi sa 5, a u nekoj drugoj sa 1, jer naprimer ne odgovara temi, kada to nikada nije tako očigledno kod istog autora. Zato će taj koji ocenjuje, jer mu se fotografija sviđa ( ili autor) biiti subjektivan više, oslanajući se na rezultate kada je ta fotografija visoko rangirana u drugoj temi.

Do sada smo se trudili da teme budu što različitije koliko mogu, i da budu vezane za godišnje doba ako je takva tema, kako bi autori mogli lakše u toku takmičenja napraviti odgovarajuću fotografiju. A ideja ako ima fotografija ne može da manjka.

Mislim da treba poboljšati  ocenjivanje. Treba da svi učesnici ocene što više fotografija od 1-5 kako bi ukupan zbir po fotografiji bio veći, a onda bi i kvalitet fotografije presudno uticao na rang, a ne velika statistička devijacija koja postoji ako se malo ocena daje. Tada i ocena jednog glasača može mnogo uticati na poredak fotografija. Idealno bi bilo kada bi najlošija fotografija imala broj bodova kao i broj učesnika takmičenja, a najbolja 5 puta više. To bi značilo da svi ocenjuju sve. A obzirom na broj registrovanih na sajtu to bi moglo biti i više, jer mogu ocenjivati i oni koji ne postavljaju fotografije a registrovani su.

• 0

#5 bocky

bocky

Novi korisnik

• Korisnik
  • Pip
  • 5 Diskusije
  • LokacijaBeograd

Objavljeno 30 avgust 2016 - 04:16

* Trazio sam ali iskreno nisam nasao temu za diskusiju o pravilima takmicenja sem stare Monteove teme  koja se ne odnosi na trenutna takmicenja.

ako takva tema postoji molio bih administratore da prebace ovaj post tamo.

Konkretno zelim da skrenem paznju na pravilo Mesecnog nagradnog foto takmicenja

...po nagradnoj temi, za taj mesec. Fotografije koje su već učestvovale na nekoj od mesečnih nagradnih tema na takmičenju FKV, ne mogu učestvovati opet u drugoj mesečnoj nagradnoj temi, bez obzira da li odgovaraju ili ne toj temi, i da li su ili ne dobile nagradu. Da bi postavljali fotografije morate...

Ucestvovao sam na mnogo raznih internet takmicenja i nisam se do sada sreo  sa ovakvim pravilom. Koje po mom misljenju ne doprinosi kvalitetu vec realno ostecuje sve strane (fotografe, publiku i organizatore).

1. Fotografima uskracuje mogucnosti izbora fotografija koje odgovaraju temi konkretnog takmicenja.

2. Siguran sam da publika nema nista protiv da vidi vise fotografija koje odgovaraju temi.

3. A sto se tice ogranizatora Veci broj i kvalitet fotografija na takmicenjima samo moze da doprinese prestizu FKV-a.

Da ne bude zabune ja se potpuno slazem da fotografije koje su vec nagradjivane i/ili uvrstene u izlozbu FKV-a ne bi trebalo ponovo da ucestvuju (osim mozda samo revijano tj sa isljucenom opcijom za glasanje) ali stvarno ne vidim razlog zasto fotografije koje odgovaraju temi iskljuciti iz izbora prakticno samo zato sto su vec objavljivane na fkv.rs u jednom folderu umesto umesto u drugom.

Ja licno nisam pregledao sve fotografije na svim tamicenjima, dok ima dosta nagradnih tema koje sam sam potpuno propustio, kao sto pretpostavljam i vecina vas.

I ja licno nemam nista protiv da na temu "Sneg" vidim fotografiju koja je bila na takmicenju "Zima"

A vi?

• 1

Članova koji čitaju ovu temu: 0

korisnika: 0 ,gostiju: 0 ,anonimnih korisnika: 0